Chalupa u rybníka

Nadstandardně vybavená chalupa u rybníka se nachází v podhorské obci Čistá u Horek, která leží na hlavním tahu Praha – Jičín – Pec pod Sněžkou. Poloha chalupy je ideální pro výjezdy do Krkonoš i pro výlety do Českého ráje. Obec dělí potok Olešnice, ale především silnice. V obci Čistá u Horek žijé cca 550 obyvatel a nachází se v okrese Semily v Libereckém kraji.

První písemná zmínka o obci Čistá u Horek pochází z roku 1369. Šlo o původně zemědělský dvůr náležící klášteru v Klášterské Lhotě. Majitelé panství se pak poměrně často střídali. Za zmínku stojí jilemnická větev Valdštejnů, rod Kapounů a Kouniců ze Svojkova, trutnovský měšťan a pláteník Ignác Falge, kníže Karel Rohan nebo JUDr. Eduard Auersperg.

Sídlem správy panství byla jedna z budov pivovaru, kde byla i šatlava. Pivovar vařil výborné pivo "Čistovar" až do roku 1942, kdy byl protektorátními úřady uzavřen. V obci byla dlouhá tradice pěstování a zpracování lnu a domácího tkalcování. V obci byly dva vodní mlýny, cihelna, pálilo se zde dřevěné uhlí, byl tu kovář, několik stáčíren piva, holič, krejčí, švec. Vesnice však měla především zemědělský charakter s mnoha chalupníky a drobnými zemědělci.

Mezi významné pamětihodnosti obce patří kostel sv. Prokopa, Socha svatého Jana Nepomuckého, Sousoší Korunování Panny Marie, náhrobní desky Kapounů ze Svojkova uložené v kostele sv. Prokopa, pamětní desky v místní škole se jmény padlých a zahynulých v I.a II. světové válce a pamětní deska na budově školy patřící legionáři Antonínu Vajsovi.